Chustonoszenie
Do momentu, kiedy dziecko samodzielnie usiądzie nie ma alternatywy dla chusty tkanej. Właściwe ułożenie dziecka i odpowiednie dociągnięcie chusty zapewnia maleństwu odciążenie kręgosłupa, a przy okazji wspiera właściwy rozwój stawów biodrowych. W klasycznych nosidełkach dziecko zazwyczaj zawisa na kroczu, nóżki nie są ustabilizowane, nie ma też możliwości odpowiedniego zadbania o niedojrzały kręgosłup i stawy biodrowe.
Jak wybrać chustę?
Najbardziej uniwersalna jest długa chusta tkana (3,6-5,2m), która pozwala wiązać dziecko z przodu, na biodrze i na plecach. Długość chusty uzależniona jest od gabarytu noszących rodziców. Niewysoka i szczupła mama będzie w stanie zawiązać wszystkie pozycje z czterometrowej chusty, wysoki tata może potrzebować chusty dłuższej niż 5m. Dlatego na konsultacjach i warsztatach rodzice mają możliwość wypróbowania różnych chust i określenia preferowanej długości.
Osobom rozpoczynającym przygodę z noszeniem dzieci w chustach najczęściej polecane są chusty tkane splotem skośno-krzyżowym, które najlepiej poddają się dociąganiu, równomiernie pracując we wszystkich kierunkach. Przydatne jest też oznaczenie różnymi kolorami krawędzi chusty i metka zaznaczająca środek.
Najpopularniejsze są chusty bawełniane. Rynek chustowy jest jednak coraz bardziej rozbudowany i rodzice oczekujący od chusty delikatności i przewiewności mogą kupić chociażby chustę z dodatkiem jedwabiu czy bambusa, Ci, którzy chcą bardziej komfortowo nosić cięższe dzieci mogą pomyśleć o chuście z dodatkiem lnu, konopi bądź wełny, które lepiej rozłożą ciężar większego dziecka.
Wielu rodziców bardziej ceni sobie chusty używane – w wyniku wielokrotnego wiązania materiał mięknie, jeszcze lepiej współpracując z wiążącym rodzicem i dokładniej otulając maleńkie dziecko.
Jak dobrać odpowiednie wiązanie?
Wiązanie dobieramy do etapu rozwojowego.
Dzieci nie trzymające główki nosimy w wiązaniach: kangur, kieszonka, kołyska
Od 3 miesiąca życia (dobre trzymanie głowy): wiązania na biodrze z chusty długiej i chusty kółkowej, plecak prosty
Od 4/5 miesiąca życia (kostnienie stawów biodrowych): podwójny X
Od 8/9 miesiąca życia (samodzielne siadanie): nosidła miękkie, chusty typu pouch, hipseat.
Trzeba pamiętać, że jeśli decydujemy się nosić dziecko na biodrze, należy zmieniać strony noszenia.
Chusta kółkowa – najlepiej sprawdza się do noszenia na biodrze dzieci trzymających główkę. Można układać malucha także w pozycji kołyskowej. Chusty produkowane są w długościach S-M-L, które dobieramy do wzrostu osoby noszącej. Warto zwracać uwagę na rodzaje „ramion”, czyli sposoby przeszycia materiału przy kółkach. W chuście kółkowej po opanowaniu techniki zakładania i dociągania jesteśmy w stanie ułożyć dziecko w prawidłowej pozycji w kilkanaście sekund. Trzeba się jednak liczyć z tym, że noszenie w chustach, które nierównomiernie obciążają osobę noszącą może być mniej komfortowe niż korzystania z wiązań rozkładających ciężar dziecka na oba ramiona rodzica.
Chusta pouch (kieszonka) – krótka chusta, materiał zszyty w pętlę, czasem z wypełnionymi miękko krawędziami. W tej chuście przede wszystkim nosimy noworodki i małe niemowlęta w ułożeniu kołyskowym oraz dzieci zaczynające samodzielnie siadać na biodrze. Możliwe jest też noszenie na plecach. Chusty produkowane są w kilku rozmiarach. Rozmiar dobieramy do wzrostu osoby noszącej według wskazówek producenta. Po umieszczeniu dziecka w chuście stabilizujemy je poprzez wywinięcie chusty na ramieniu. Przy dobrze dobranym rozmiarze maluch przybiera pozycję taką, jak w chuście kółkowej.
Od kiedy nosidło?
Miękkie nosidła ergonomiczne stają się w pełni bezpieczne do noszenia w momencie, gdy dziecko opanuje umiejętność samodzielnego siadania. Jeśli chcesz zacząć nosić wcześniej (najlepiej jak dziecko będzie już miało kontrolę głowy) skorzystaj z opcji dopasowania nosidła przez doradcę noszenia.
Nosidła ergonomiczne
Do momentu opanowania przez dziecko samodzielnego siadania najlepszą pozycję, bezpieczną dla niedojrzałego kręgosłupa i całego układu kostnego jesteśmy w stanie zapewnić w chuście, która poprzez prawidłowe dociągnięcie i ułożenie w niej dziecka odciąża maluszka. Gdy dziecko usiądzie, możemy zastąpić chustę nosidłem ergonomicznym, które dobieramy do aktualnego wzrostu dziecka. Część nosideł dostępnych na rynku „rośnie” z dzieckiem dzięki możliwości regulowania szerokości panela (części otulającej plecki) oraz jego wysokości. Panel musi podpierać miednicę i nóżki od dołu podkolanowego do dołu podkolanowego. To pozwala zachować podczas noszenia właściwą pozycję – dbać o kręgosłup i biodra dziecka. Miękkie ergonomiczne nosidła mogą być zapinane przy pomocy klamer lub wiązane (typy mei tai). Występują też w innych wariantach – np. z klamrą w pasie i wiązanymi pasami naramiennymi (hybryda) bądź zapinane przy pomocy rzepów.
Przeciwwskazania do noszenia w chuście
Silna asymetria ciała, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe (zwłaszcza w obręczy barkowej) może ograniczać noszenie do pozycji kołyskowych. Noszenie brzuszkiem do brzuszka należy skonsultować z fizjoterapeutą, który oceni pozycję dziecka w chuście. Również rodzic, który chce nosić, jeśli ma problemy z kręgosłupem, powinien skonsultować się z lekarzem.
Od kiedy i do kiedy nosić?
Maluszka w odpowiednio dobranych wiązaniach można nosić od urodzenia, pod warunkiem prawidłowego napięcia mięśniowego i symetrii u dziecka i braku przeciwwskazań ze strony rodzica. W okresie połogu wskazane jest, by w chustowanie włączył się tata. Noszenie wspomaga budowanie więzi z dzieckiem, a mama może spokojnie wracać do formy.
Górnej granicy wiekowej nie ma. Zazwyczaj regularne noszenie kończy się w momencie, gdy dziecko nauczy się samodzielnie stawiać kroki. Wtedy sprawdzą się krótkie chusty, chusty kółkowe, nosidła. Są jednak dzieci noszone przez rodziców do drugiego a nawet trzeciego roku życia. Wszystko zależy od potrzeb obu stron.
Dla zdrowia rodzica przy dziecku ważącym 9-10 kg i więcej dobrze byłoby rozważyć noszenie na plecach.
Ile nosić?
Małe dziecko przede wszystkim potrzebuje różnorodności, zdecydowanie nie powinno spędzać w chuście całych dni. Są jednak dzieci, u których noszenie staje się jedynym skutecznym sposobem łagodzenia kolek (bliskość rodzica, ciepło, praca przepony masująca brzuszek, pozycja sprzyjająca łatwiejszemu odgazowaniu) i te maluchy bywają noszone nawet po kilka godzin dziennie. Czas noszenia powinna regulować intuicja rodzica. Regulatorem jest też rytm małego dziecka, które wymaga nakarmienia, czy przewinięcia.
Jak ubrać dziecko do chusty?
Krótko mówiąc – nie za grubo i odpowiednio do warunków. Z uwzględnieniem, że chusta też jest warstwą i że nawzajem noszący i noszony oddają sobie ciepło. W upalne dni wystarczy pieluszka i kapelusz z szerokim rondem. Zimą możemy zawiązać chustę na swoją kurtkę czy płaszcz, wtedy malucha ubieramy w ciepły polarowy kombinezon, dodatkowo dbamy o ochronę główki i nóżek. Możemy też ubrać się „po domowemu” i skorzystać z oferty firm chustowych wybierając polar lub kurtkę do noszenia dla dwojga. Dobrym wyjściem może być też ubranie większej kurtki (np. męża) i zapięcie się w niej wraz z dzieckiem. Na rynku dostępne są też golfy dla dwojga i różne rodzaje osłonek do noszenia.